Nauczyciele


nauczyciele_tatiana

Tatiana Nowakowska-Szota

Z wykształcenia jestem filologiem. Z zawodu – nauczycielem dyplomowanym, a także certyfikowanym egzaminatorem na wszystkich poziomach nauczania w systemie edukacji polskiej, a od 1995 roku również egzaminatorem matury międzynarodowej IBO w Cardiff. Od trzydziestu lat spełniam się w pracy zawodowej w jednym z najlepszych liceów w Polsce – III LO w Gdyni, ucząc języka polskiego we wszystkich typach oraz profilach klas. Mimo stażu pracy nie czuję się jednak wypalona zawodowo. Wciąż mam wiele zupełnie nowych pomysłów. Nieustannie poszukuję spełnienia w kontaktach z młodzieżą, którą z wzajemnością szanuję i podziwiam.
Dlaczego lubię uczyć? Odpowiedź jest prosta. Sprawia mi to przyjemność. Rozglądam się za nowymi rozwiązaniami, chcąc dzielić się zadziwieniem towarzyszącym poszukiwaniu i znajdywaniu inspiracji do uczenia się dla samego siebie, a nie dla systemu edukacji. Uważam, że to emocje objawiające się przy poznawaniu nowych zjawisk sprawiają, że odkrywanie i ciekawość świata wrasta w nas na zawsze.
Staram się, by każde ćwiczenia były inne. Wyjątkowe, ciekawe i zapadające w duszę oraz pamięć. KOMPAS EDUKACYJNY – Gdynia wyzwala we mnie energię, którą pragnę przekazać innym. Fascynują mnie innowacje metodyczne, nowe techniki nauczania i sposoby ewaluacji.
Zawód, który wykonuję, jest profesją trudną i wymagającą. Traktuję go jak największe wyzwanie swojego życia. Nie pasję, bo ich można mieć wiele. Nie jako misję, bo nie czuję się misjonarzem. Nazywam to pełną wzlotów i upadków miłością, która zniesie i przetrzyma wszystko. Dla niej jestem gotowa do poświęceń, do walki z codziennymi trudnościami.
Satysfakcjonuje mnie nawet najmniejszy sukces w pracy. Ważny i wyjątkowy jest każdy uczeń, gdyż widzę w nim przede wszystkim człowieka, jego sprawy, marzenia i plany. Można rzec, że składam się z sukcesów oraz porażek ludzi, którzy mnie otaczają. Cały czas uczę się od tych, którym sama przekazuję wiedzę. Żyję tysiąc razy… Zawsze od nowa. Informacją zwrotną jest dla mnie uśmiech, zaufanie, wieloletnie znajomości, wspólne wspomnienia i radość z tego, że moja praca ma sens.
W KOMPASIE EDUKACYJNYM – Gdynia jestem odpowiedzialna za zajęcia dla młodzieży i pracownię kaligrafii. Czuwam także nad merytoryczną zgodnością programu autorskiego z podstawą programową i wymaganiami szkolnymi.

Moje zainteresowania i pasje

Literatura, filozofia, psychologia. Malarstwo, muzyka okresu romantyzmu i modernizmu. Lubię historię – tradycji europejskiej, szkoły plakatu polskiego, eseju i reportażu literackiego. Pasjonuje mnie teatr wraz ze sztuką alternatywną od Kantora do Warlikowskiego.Podpisuję się pod wielką europejską akcją „ Ratujmy pismo odręczne”, fascynuje mnie sztuka kaligrafii. Poszukuję wciąż nowych technik i metod stymulujących rozwój ucznia, pomocnych w uczeniu się i zdobywaniu zdolności do konstruktywnego myślenia oraz empatii mentalnej.
Florystyka, bukieciarstwo oraz sztuka carvingu – dekoracja potraw i stołów. Rzemiosło artystyczne – koronkarstwo i haft. Antyki, starocie, przedmioty z duszą – stare fotografie, zastawy stołowe, sztućce, bibeloty – szczególnie czas secesji.nauczyciele_anna

Anna Uss

Z wykształcenia jestem psychologiem i trenerem warsztatu oraz treningu psychologicznego. Cały czas doskonalę swoją wiedzę psychologiczną poprzez udział w różnego rodzaju szkoleniach i kursach. Dzięki nim mogę na bieżąco uzupełniać swoje umiejętności. Szczególnie interesuje mnie psychologia rozwojowa, która jest bardzo dynamiczną dziedziną wiedzy.
W życiu szukam spełnienia w aktywnej pracy z ludźmi posiadającymi różnego rodzaju problemy wynikające z zagubienia i niepewności w świecie przytłaczającym nadmiarem informacji, samotnych w swoich poszukiwaniach wsparcia.
Prywatnie jestem mamą dwóch córek w wieku szkolnym. Zdając sobie sprawę, jak ważny jest udany start w świat edukacji, sama szukałam zajęć dodatkowych w Gdyni lub w Sopocie, które pozwolą na rozwój osobisty przez zabawę i doświadczenie. Pomoc ekspertów w ukształtowaniu najmłodszych na ludzi wrażliwych, myślących, ciekawych świata, jest często niezbędna. Wiedza o wykorzystaniu konkretnych narzędzi pomagających w uczeniu się sprawia, że polubienie szkoły oraz intelektualnego wysiłku przekładają się na odnalezienie zainteresowań i pasji.
Zajęcia pozalekcyjne to także sposób na odciążenie rodziców. Jako mama, chcę dać swoim dzieciom, to co najlepsze. Często starałam się ponad siły. Nie znajdując satysfakcjonującej oferty zajęć dla dzieci w Gdyni i Sopocie, rozpoczęłam “podróż” w stronę rozwoju osobistego, aby utorować drogę swoim córkom i wszystkim, którzy dla swoich potomków pragną tego, co ja. Tak narodził się Kompas Edukacyjny.
Obecnie jestem trenerem SPW (kursy mnemotechniczne istniejącej od 20 lat Szkoły Pamięci Wojakowskich), trenerem TOC (metoda pracy z dziećmi ucząca myślenia logicznego i krytycznego). W Kompasie Edukacyjnym zajmuję się koordynacją pracy Szkoły Pamięci SPW oraz warsztatami dla rodziców.


nauczyciele_photo