Dlaczego kura przeszła przez ulicę?

Posted on Posted in blog, Uncategorized

Czym jest uczenie się? Jak się uczyć, żeby się nauczyć…?
Ciekawe, ale tego właśnie nie uczymy się wcale, a już szczególnie w szkole.
Od dziecka wiemy, że musimy iść do szkoły, musimy napisać tę klasówkę, musimy zdać ten egzamin..Instalujemy w sobie przekonanie, że musimy się starać, musimy osiągać, musimy więcej z siebie dać…itd, itp…Męka.
Szkoła w ten sposób staje się przymusem, a więc czymś, czego z natury nie lubimy, odrzucamy, negujemy. Uczenie się staje się bólem, więc uciekamy, myśląc, że nasze życie jest zupełnie gdzie indziej. Tylko nie w szkole…
Ile razy marzyłeś, żeby to się skończyło? Ile razy chciałeś wywalić zeszyty? Spalić książki?…Właśnie!
O tym, że uczenie się może być przyjemne dowiadujesz się wtedy, gdy osiągasz świadomość, że uczysz się całe życie, że nie ma ucieczki przed wiedzą, szczególnie w tak szybko rozwijającym się świecie.

Jesteśmy uczniami w Szkole Życia do ostatniego dzwonka.

Uczenie się to przywilej. Wiesz o tym? Jesteśmy jedynymi istotami, obdarzonymi zdolnością do analizy i syntezy danych. Wyciągamy wnioski. Wykorzystujemy wiedzę w praktyce doskonalenia siebie i świata.
Aby się rozwijać, awansować, zarabiać …musimy się uczyć. I to jest piękne. Zaczynamy świadomie szukać, czytać, oglądać, dyskutować. Zaczynamy uczyć się , uczyć! Żeby nie tracić czasu, żeby niczego nie przegapić, niczego nie pominąć. Zaczynamy uczyć się dla siebie. SUKCES! Włączamy motywatory i do przodu! Joseph Murphy powiedział kiedyś:
Jeżeli uważasz się za nieudacznika i masz o osobie takie wyobrażenie, nie zdołasz zrealizować swoich zamierzeń. Myśl o sukcesie. Uświadom sobie, że przyszedłeś na świat, aby odnosić sukcesy. Wszystko, co świadomie uznajesz za prawdę, ucieleśnia się w Twojej podświadomości i urzeczywistnia w doświadczeniach. Takie jest prawo umysłu, niezachwiane, nieodwołalnie ponadczasowe i niezmienne. Miej wiarę, a pokonasz wszelkie przeszkody…
Musisz poznać nowe, wspaniałe rzeczy, których dotąd nie poznałeś, albo wywaliłeś z pamięci, czego teraz żałujesz, prawda? Świat ma Ci tyle do powiedzenia. Ty słuchaj…Doceniaj różnorodność, doceniaj zmienność, względność , wielobarwność. Ucz się uczyć, ucz się myśleć. Baw się wszystkim, co cię otacza. Świat do Ciebie należy i Ty jesteś mu niezbędny. Tego będziesz się trzymał!
Jak można się bawić, ucząc jednocześnie? Oto przykład :
.„Dlaczego kura przeszła przez ulicę?”
Odpowiedź zależy od sposobu myślenia i punktu widzenia osoby pytanej. Każdy przecież postrzega świat inaczej. Warto poznawać ludzi w ten sposób! To metoda Sokratejska, genialna w poznawaniu świata. Polega ona na zadawaniu różnym ludziom tego samego, czasem bardzo szokującego ich, pytania. Tak czynił Sokrates i tak poznawał ludzi. Na podstawie wydawałoby się głupich pytań określał światopogląd i system wartości człowieka , z którym rozmawiał…Bardzo to obrażało wszystkie mądrale, bardzo bawiło studentów i uczniów tego myśliciela. Za swoje metody Sokrates był kochany i za nie skazany na śmierć. Oskarżono go o obrazę majestatu i demoralizację młodzieży. Do dziś jednak nauka korzysta z metod sokratejskich, więc Sokrates żyje!
Można utworzyć różne symulacje naśladując styl i odtwarzając sposób myślenia typowy dla znanych filozofów, polityków, dziennikarzy, poetów.
Pomyślmy, jak na zadane pytanie odpowiedzieliby…

Platon: Dla wyższego dobra.

Arystoteles: Taka jest natura kur, że przechodzą przez ulicę.

Karol Marks: To było historycznie nie do uniknięcia.

Tony Halik: Żeby pójść tam, gdzie jeszcze żadna kura nie była.

Dowolna globalna firma konsultingowa: Deregulacja na dotychczasowej stronie ulicy zagrażała dominującej pozycji rynkowej kury. Rozpoznała on swoje wyzwanie w rozwinięciu kompetencji, które są niezbędne do przetrwania na nowych rynkach, nacechowanych wysoką konkurencją. W partnerskiej współpracy z klientem nasza firma pomogła kurze przemyśleć fizyczną strategię dystrybucji i procesów przetwórstwa jaj.

Martin Luther King : Widzę świat, w którym wszystkie kury są wolne i mogą przechodzić przez ulicę, nie będąc pytanymi o motywy.

Mojżesz: I Bóg zstąpił z niebios, i Bóg przemówił do kury: „Masz przejść przez ulicę!”. I kura przeszła przez ulicę.

Machiavelli: Decydujące jest to, że kura przeszła przez ulicę. Kogo interesują powody? Przekroczenie ulicy usprawiedliwia wszelkie motywy.

Bill Gates: W nowej wersji będzie to robić szybciej i lepiej.

Einstein: To czy kura przeszła przez ulicę, czy też ulica się pod kurą przesunęła zależy od twojego punktu widzenia

Ernest Hemingway: Aby umrzeć. W deszczu.

A Lech Wałęsa? Monika Olejnik? czy poeci np, Bolesław Leśmian, Adam Mickiewicz, Jan Brzechwa? Julian Tuwim?
Jak odpowiedziałbyś Ty ?..

Można jeszcze wiele dopisać do tego “ WYWIADU”…bawić się w obserwatora, psychologa, znawcę języka. Poznawać w ten sposób kierunki w filozofii, sztuce, mody językowe. Im dziwniejsze pytanie, tym lepsze, a zabawa znakomita! Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.